Jak schudnąć z okolic brzucha po pięćdziesiątce?

To pytanie bardzo często przewija się przez fora internetowe „health&beauty”. Czy da się więc schudnąć z okolic brzucha po pięćdziesiątce? Tak. Natomiast w niektórych przypadkach może być to trudne. Ale nie niemożliwe.

Spis treści

 1. Co utrudnia odchudzanie po 50?
 2. Odchudzanie po pięćdziesiątym roku życia – najważniejsze zasady
 3. Jak powinno wyglądać odchudzające menu?
 4. Aktywność po 50 – jaką wybrać?

Co utrudnia odchudzanie po 50?

Najprościej byłoby odpowiedzieć, że wiek. Ale sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Oczywiście wiek ma tutaj wiele do powiedzenia. Po pierwsze przekraczając kolejne dekady życia nasz organizm traci pewne umiejętności lub stają się one mniej „wydajne”.  I tak jest na przykład z metabolizmem. Po pięćdziesiątce ten ostatni znacząco zwalnia. Już nie można sobie pozwolić na jedzenie bez „opamiętania”. Bo bardzo szybko odbija się to na wadze.

Co utrudnia odchudzanie po 50

Skuteczne schudnięcie po 50 może utrudnić:

 • Problemy z układem kostnym
 • Problemy ze stawami
 • Obniżona lub brak aktywności fizycznej
 • Organizm wyniszczony przebytymi chorobami
 • Problemy zdrowotne (cukrzyca, nieprawidłowo działająca tarczyca itd.)

To oczywiście nie wszystkie możliwe przyczyny. Skupiliśmy się jedynie na najczęściej występujących. Natomiast nawet mimo nich możesz spróbować pozbyć się nadmiaru kilogramów. Tym bardziej, że będzie to miało pozytywny wpływ na organizm i jego działanie. Przykładowo niższa waga, to dobra informacja dla układu kostnego. Przejdźmy do porad dzięki którym skutecznie schudniecie z brzucha po pięćdziesiątce. A w zasadzie pozbędzie się nadmiaru tkanki tłuszczowej z każdej części ciała.

Odchudzanie po pięćdziesiątym roku życia – najważniejsze zasady

Zaczniemy od jednej bardzo ważnej sprawy. Zanim zabierzecie się za walkę z nadmiarem kilogramów, warto odwiedzić lekarza. A jeśli macie jakieś problemy zdrowotne, to wręcz obowiązek. Skonsultujcie z nim, czy i w jaki sposób możecie się odchudzać. W jaki sposób. Czego powinniście unikać itd.

 1. Sprawdźcie poziom hormonów w organizmie

Czemu jest to tak istotne? Wraz z wiekiem poziom wielu hormonów spada. A to powoduje – między innymi oczywiście – spory problem z pozbyciem się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Ale też szybsze przyrastanie tej ostatniej. I dlatego tak ważne jest sprawdzenie poziomu poszczególnych hormonów w organizmie. I podjęcie kroków, które pozwolą zminimalizować problem.

 1. Stwórzcie plan odchudzania

Ta naprawdę niezależnie od wieku nie należy próbować pozbyć się nadwagi w sposób niekontrolowany. Przynosi to więcej szkody niż pożytku. I zwykle kończy się też  efektem jo-jo. Jeśli chcecie schudnąć z brzucha po pięćdziesiątym roku życia, to taki plan będzie wręcz niezbędny.   Co powinno się w nim znaleźć?

jadłospis osoby po 50

Plan odchudzania:

 • Podstawowe informacje: waga, wzrost, obwód brzucha itp.
 • Cel jaki chcecie osiągnąć
 • Jadłospis rozłożony na tydzień (zaznaczcie również kaloryczność poszczególnych posiłków)
 • Produkty potrzebne do jego przygotowania (ułatwi Wam to kupienie ich wcześniej i zrobienie samych posiłków)
 • Aktywność fizyczną (dni, forma i czas jak zamierzacie przeznaczyć
 • Wolny dzień od diety (plany na te 24 godziny)

W kontekście tego ostatniego słowo wyjaśnienia. Taki Cheat Day możecie oznaczać chociażby Wasz ulubiony – mało dietetyczny posiłek. W ramach tego wolnego dnia mieści się wyjście do kina, a potem do cukierni. Kluczem jest to, abyście spędzili go nie myśląc o trwającej diecie. To bardzo pomaga się zmotywować na kolejny tydzień.

Jak powinno wyglądać odchudzające menu?

Co oczywiste powinniście z niego wyłączyć niezdrowe produkty. To bardzo istotne po pięćdziesiątym roku życia.  O przyczynie wspominaliśmy wyżej (osłabiony metabolizm spoczynkowy). Jadłospis powinien być pozbawiony tłustego mięsa i produktów wysoko  przetworzonych. I to absolutna podstawa. Należy też ograniczyć cukier i produkty z białej mąki.

Jadłospis wspomagający odchudzanie po 50:

 • Węglowodany złożone – zapewniają energię potrzebną do całodziennego funkcjonowania. Pełnoziarniste produkty zbożowe, które są ich głównym źródłem, świetnie sprawdzają się w czasie odchudzania. Przy okazji wspomniane węglowodany chronią organizm przed otyłością, jak również chorobami układu krążenia.
 • Białko – pomoże spalić nadmiar tkanki tłuszczowej. Źródeł jest wiele. Na pewno warto do menu włączyć chude mięso (drób) i morskie ryby. Nie zapominajcie o produktach mlecznych, jajkach, ale i roślinach strączkowych. Te ostatnie z umiarem. W dużych ilościach negatywnie wpływają na układ pokarmowy (wzdęcia, zaparcia)
 • Zdrowe tłuszcze – jedno z ich źródeł już się pojawiło. To wspomniane wyżej morskie ryby. Znajdziecie w nich m.in. kwasy tłuszczowe Omega. Mają one pośredni wpływ na proces zrzucania nadmiaru kilogramów. Obniżają one również poziom tzw. „złego” cholesterolu. Mają pozytywny wpływ na pracę nerek. Oprócz ryb warto włączyć do menu pestki dyni, awokado, orzechy i migdały.
 • Warzywa to produkty bez których możecie zapomnieć o skutecznym schudnięciu z brzucha. Nie tylko po pięćdziesiątym roku życia. Ich największym bogactwem jest błonnik. Z perspektywy walki z nadmiarem kilogramów. Ale warzywa dostarczą pierwiastków i witamin niezbędnych do funkcjonowania całego organizmu. Nie tylko aspektów dotyczących metabolizmu i pracy układu pokarmowego.
 • Owoce – zastąpią one słodkości. A przy okazji dostarczą witamin i niektórych pierwiastków. Również ważnych z punktu widzenia odchudzania. Dwie ważne sprawy. Po pierwsze nie wszystkie owoce sprawdzą się w czasie diety. Po drugie te, które można jeść, dodawajcie do menu w rozsądnych ilościach. Unikajcie owoców suszonych (fig, śliwek, bananów) mają w sobie sporo cukrów. Do jadłospisu można włączyć jabłka (ale nie nazbyt dojrzałe), porzeczki, agrest, grejpfruty, pomelo, maliny i czereśnie.

Z wyżej wymienionych grup produktów da się zbudować bardzo zróżnicowany, ale przede wszystkim zbilansowany jadłospis. A to niezwykle ważne. Zwłaszcza jeśli chcecie schudnąć po pięćdziesiątym roku życia.

Trzeba bardzo mocno podkreślić jedną sprawę. W tym wieku pod żadnym pozorem nie należy się decydować na monodiety, albo co gorsza głodówkę. Dwudziestoletni organizm jakoś je przetrwa. Po pięćdziesiątym roku życia skutki mogą być katastrofalne dla zdrowia. A efekty wcale niezadowalające.

Aktywność po 50 – jaką wybrać?

Jeśli chcecie wesprzeć organizm, poprawić samopoczucie, a także wspomóc proces odchudzania (i to nie tylko na brzuchu), to bez ruchu się nie obędzie. Ale spokojnie. Nikt nie wymaga, aby w tym wieku przebiec maraton.

aktywność po 50

Tak naprawdę umiarkowana aktywność fizyczna 3 razy w tygodniu w zupełności wystarczy. To mogą być na przykład dłuższe spacery. Natomiast warto też rozważyć ćwiczenia. Tak naprawdę ich rozpoczęcie – niezależnie od wieku – ma pozytywny wpływ na organizm. To czy będziecie je wykonywać w domu czy na siłowni ma drugorzędne znaczenie. Ważna jest ich regularność.

Ale zwróćcie uwagę też na wysiłek jak Wam przyjdzie w taką formę aktywności włożyć. Zasada jest bardzo prosta. W tym wieku – zwłaszcza, jeśli nie byliście do tej pory typem sportowca – trzeba  bardzo ostrożnie podejść do oceny swoich możliwości. Zarówno fizycznych jak i kondycji. Koniecznie oczywiście należy też wziąć pod uwagę jakieś problemy zdrowotne, które macie. O ile te ostatnie mogą ograniczyć formę takiej aktywności, to raczej tej ostatniej całkowicie nie wyeliminuje z procesu odchudzania po pięćdziesiątce.

To może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *