Jakie owoce pozytywnie wpływają na odchudzanie? Koniecznie poznaj ich właściwości

Zwykle są one przedstawiane w negatywnym świetle w kontekście diety. Ale po pierwsze są owoce pozytywnie wpływające na odchudzanie. Po drugie te „gorsze” wcale nie są takie złe. I też kryją w sobie przydatne właściwości. Ale po kolei.

Spis treści

 1. Kiedy i które owoce nie pomogą w odchudzaniu?
 2. Dlaczego i które owoce pozytywnie wpływają na odchudzanie?
 3. Mrożone owoce a odchudzanie – czy to dobry pomysł?

Kiedy i które owoce nie pomogą w odchudzaniu?

Zaczniemy od soków. Bardzo popularne i szeroko dostępne w sklepach. Wiele z nich reklamuje się jako zdrowe i dietetyczne. Co oczywiście ma zachęcić do kupowania. Pytanie brzmi, czy aby na pewno mają właściwości wspomagające odchudzanie. Sprawa jest złożona, ale tak naprawdę ogranicza się do dwóch kwestii. Zapoznania się z etykietą takiego produktu. Druga kwestia to wiedza na temat działania poszczególnych składników (w tym wypadku owoce i warzywa).

Kiedy i które owoce nie pomogą w odchudzaniu

Zapoznanie się z etykietą pozwoli zweryfikować, czy faktycznie dany sok jest fit i czy nie ma w sobie niezdrowym „zapełniaczy”. Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na obecność cukru (lub jego zamienników). Co do zasady to najczęściej tanie soki (z popularnych marketów i dyskontów) są wręcz napchane tym ostatnim. Co oczywiste nie pomogą w odchudzaniu, a wręcz zaszkodzą. A już pite w większych ilościach. I tutaj dochodzimy do drugiej kwestii.

Owoce, których należy unikać na diecie

 • Bardzo dojrzałe banany
 • Winogrona (zwłaszcza te eksportowane do Polski)
 • Świeże figi
 • Suszone daktyle
 • Suszone śliwki
 • Suszona żurawina

To jedynie kilka przykładów, które pokazuje dość prostą zasadę. Jeśli chcecie pozbyć się tkanki tłuszczowej, musicie unikać owoców o wysokim i średnim Indeksie Glikemicznym. Ale to nie wszystko. Do suszonych owocach (zwłaszcza tych kupowanych w dużych sklepach) często dodaje się cukru. Drugim dodatkiem ( i to nie rzadko stosowanym w nadmiarze) jest dwutlenek siarki. Jest on konserwantem i zapobiega szybkiemu psuciu produktu. Ale w nadmiarze powoduje między innymi wymioty. Im bardziej jasne będą suszone owoce, tym tego dodatku jest więcej. A więc należy takich owoców unikać.

Zanim skupimy się na tych, które wspomagają odchudzanie, jeszcze jedna sprawa. Owoce zastępują w nam w czasie diety między innymi słodycze. To dość powszechny zwyczaj. Z tych ostatnich musimy zrezygnować, ale zwykle jest tak, że wybieramy substytut. I z wyżej wymienionymi owocami jest jak ze słodyczami w czasie walki z nadmiernymi kilogramami. Jeśli zdarzy się Wam je zjeść w niewielkich ilościach, odchudzanie się „nie zawali. Kwestia umiaru.

Dlaczego i które owoce pozytywnie wpływają na odchudzanie?

Na początek skupimy się na odpowiedzi pierwszej części tego pytania. Owoce zawierają w sobie pewne witaminy i pierwiastki wspomagające proces zrzucania nadwagi. I to na kilku poziomach. Mają wpływ na przemianę materii. Wspomagają pracę jelit. Mają też bezpośrednio przełożenie na spalanie tkanki tłuszczowej. W tym wypadku koniecznie należy zwrócić uwagę na zawartość w owocach witaminy C. To właśnie ten składnik przyspiesza spalanie tłuszczyku. Działa również mobilizująco na przemianę materii.

Kolejnym składnikiem na jakie owocach trzeba zwrócić uwagę są witaminy z grupy B. Nie wszystkie jej elementy składowe wpływają bezpośrednio na odchudzanie. Skupimy się na innej właściwości. Owoce zawierające witaminy z grupy B wpływają pozytywnie na układ nerwowy. W dużym uproszczeniu poprawiają humor. A bez dobrego samopoczucia można zapomnieć o skutecznym pozbyciu się „nadbagażu”.

Dlaczego i które owoce pozytywnie wpływają na odchudzanie

Składnik również mający znaczenie dla walki z nadwagą, to magnez. I tutaj z kronikarskiego obowiązku należy napisać, że owoce nie są zbyt bogate w ten pierwiastek. Ale kilka jego źródeł się znajdzie. Jak magnez wspiera odchudzanie? Ma on wpływ na regulację poziomu glukozy we krwi. Dostarczanie go w pożywieniu ma też przełożenie na tempo spalania tłuszczu.

Owoce to też oczywiście błonnik. Największy i najbliższy przyjaciel osób zmagających się z nadwagą. Po pierwsze zapewnia uczucie sytości. Chroni przed podjadaniem. Po drugie działa jak miotła. Przyspiesza pozbywania się z organizmu toksyn. Te ostatnie potrafią bardzo skutecznie utrudnić odchudzanie. Błonnik odpowiada za regulację wchłaniania węglowodanów i tłuszczy. Generalnie wspomaga on pracę układu pokarmowego.

Jakie owoce jeść na diecie?

 1. Jabłka – jedne z najczęściej polecanych owoców na diecie. To dzięki sporej zawartości wspomnianego wyżej błonnika. Są nawet monodiety oparte na jabłka, ale takich sposobów lepiej unikać. Owoc ten ma niski indeks glikemiczny. Można więc go bez obaw włączyć do jadłospisu. Przy okazji skorzystacie z innych ich właściwości. Jabłka między innymi wspomagają utrzymanie uzębienia w dobrym stanie, jak również stanowią element profilaktyki nowotworowej.
 2. Gruszki – w tym wypadku zaczniemy od pewnej uwagi. Im bardziej dojrzałe gruszki (soczyste, miękkie, „lejące się” po brodzie), tym rzadziej powinniście korzystać z ich usług. Mają dużo cukru, który – jak wiadomo – nie pomaga pozbyć się nadwagi. A dlaczego w ogóle warto jeść te owoce? Bo zawierają bardzo dużo błonnika. A tak przy okazji – gruszki to jedne z nielicznych owoców zawierających jod. Bez tego ostatniego Wasza tarczyca może mieć spory problem.
 3. Porzeczka niewielki owoc, kryjący w sobie ogromne ilości witaminy C. Bije pod tym kątem zwykle wymieniane w kontekście tego składnika cytrusy. Działanie wspomagające odchudzanie wykazuje zarówno odmiana czerwona, jak i czarna. Z tym, że ta druga ma też właściwości przyspieszające spalanie tkanki tłuszczowej.
 4. Jeżyny – owoce o bardzo niskim Indeksie Glikemicznym. Z tego powodu są one polecane osobom zmagających się z cukrzycą. Są świetnym źródłem błonnika. Pomaga więc przy redukcji masy ciała. Jeżyny są „mocno” sezonowe, ale jest pewien sposób na ominięcie tego problemu. O nim później.
 5. Awokado – w ograniczonej ilości, bo jest ono kaloryczne. Zawiera sporo zdrowych kwasów tłuszczowych. Niezbędnym w diecie odchudzającej. Awokado zapewnia też uczucie sytości na dłużej. Przyczynia się więc do ograniczenia podjadania między posiłkami.
 6. Grejpfrut – jedyny cytrus w tym zestawieniu. Powód jest prosty. Najlepiej z tej grupy wspiera walkę z nadwagą. Grejpfrut dzięki obecności pewnych składników bardzo mocno przyspiesza metabolizm. Ma też ogromny (pozytywny rzecz jasna) wpływ na detoksykację organizmu. Ma również niski Indeks Glikemiczny.
 7. Opuncja figowa – jej przypisuje się nie tylko właściwości, które wspomagają odchudzanie. Opuncja figowa jest szeroko stosowana w medycynie naturalnej. Ma również umiejętności pielęgnacyjne. Olejek z opuncji wspomaga kondycję fryzury. A w nas interesującym temacie – przyspiesza przemianę materii.

Mrożone owoce a odchudzanie – czy to dobry pomysł?

mrożone owoce

Wiele z wyżej wymienionych charakteryzuje wspomniana sezonowość. W związku z tym pytanie jest bardzo zasadne. Odpowiedź na nie jest prosta. Jak najbardziej korzystacie z dobrodziejstw mrożonek w późno jesiennym i zimowych czasie. Idealne rozwiązanie to samemu – jeszcze w okresie letnim – je przygotować. Natomiast kupne mrożonki mają tę przewagę, że ich przydatność do spożycia, jest dłuższa. To efekt stosowania niższej temperatury mrożenia.

To może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *