Zioła na podwyższenie testosteronu. Sprawdź co warto stosować!

Jego niski poziom u mężczyzn może mieć daleko idące konsekwencje. Trzeba mu przeciwdziałać. Jednym z rozwiązań są zioła na podwyższenie testosteronu. Mają one wiele zalet i najczęściej są pozbawione skutków ubocznych. Co ma ogromne znaczenie z punktu widzenia męskiego zdrowia.

Spis treści

  1. Czym jest testosteron?
  2. Zioła na podwyższenie testosteronu – przegląd

Czym jest testosteron?

Zanim skupimy się na tym, aby go „podnieść”, przyda się wiedza czym właściwie jest. I na jakie aspekty męskiego życia ma wpływ. Dzięki temu dowiecie się, jak ważny jest odpowiedni jego poziom.

Testosteron to organiczny związek chemiczny należący do grupy androgenów, czyli hormonów płciowych. Chociaż powszechnie – i też zgodnie z rzeczywistością – jest kojarzony z mężczyznami, to występuje również u kobiet. I ma znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Testosteron u mężczyzn odpowiada za kluczowe aspekty związane – można powiedzieć – z codziennym życiem. Pewną ciekawostką może być też to, że nie tylko w kwestiach pozytywnych.

testosteron co to

W okresie dojrzewania, kiedy to właśnie testosteron ujawnia po raz pierwszy tak silnie objawia swoje działanie, pojawia się trądzik. To efekt uboczny tej sytuacji. Testosteron ma bowiem wpływ na pracę gruczołów łojowych w skórze. W największym skrócie – rozregulowuje je w tym czasie, a efektem są pryszcze.

Inny często podnoszony efekt uboczny obecności tego hormonu to łysienie. Nie do końca jest to zgodne z prawda. Za łysienie androgenowe (określane też mianem męskiego) odpowiada nadwrażliwość organizmu na DHT. To aktywna forma testosteronu – dihydrotestosteron. Obrazowo mówiąc – usypia on mieszki włosowe. Efekt dość oczywisty. Skupmy się na teraz na właściwej roli naszego bohatera.

Rola testosteronu w męskim organizmie

  • Kształtowanie pierwszorzędnych cech płciowych w okresie życia płodowego
  • Wykształcenie się wtórnych cech płciowych (głos, zarost itp.)
  • Odpowiada za wzrost tkanek i masy mięśniowej
  • Ma wpływ na libido i potencję
  • Odpowiada za spermatogenezę
  • Odpowiada za męską siłę

To te najważniejsze aspekty związane z testosteronem. Ale i na ich przykładzie doskonale widać, że niedobór tego hormonu może mieć katastrofalne skutki. A przyczyn takiej sytuacji może być kilka. Pierwszą z nich jest wiek. Wraz ze starzeniem się organizmu poziom tego męskiego hormonu spada. Kolejną możliwą przyczyną jest otyłość. Poziom testosteronu może „falować” poprzez częste i nadmierne odchudzanie. Alkohol w dużych dawkach też jest za to odpowiedzialny. Nie można nie wspomnieć o pewnych chorobach, które są przyczyną obniżenia poziomu testosteronu. To między innymi zaburzenia hormonalne i problemy z przysadką mózgową.

Zioła na podwyższenie testosteronu – przegląd

Jednym z częściej polecanych rozwiązań, ale także jako forma zapobiegania problemom z tym hormonem są właśnie rośliny. To naturalne sposoby pozbawione skutków ubocznych i groźnego dla organizmu niepożądanego działania.

Żeń-szeń

żeń-szeń

To jedna z najczęściej wymienianych rośli na podwyższenie testosteronu i zarazem podnoszących libido. Bo też warto wiedzieć, że bardzo często listy takich ziół są nazywane zamiennie. Nie ma w tym nic dziwnego, wszak – jak zostało wspomniane – testosteron = libido. Żeń-szeń ma też właściwość pobudzającą”. Poprawia energię i samopoczucie. A obniżony nastrój to jeden ze skutków problemów z testosteronem.

Cynamon cejloński

cynamon cejloński

Tak, dokładnie chodzi o popularną – również w naszej kuchni – przyprawę. Cynamon ma wiele ciekawych właściwości.  Wspomaga trawienie i jest naturalnym lekiem na biegunkę. Jest on również naturalnym afrodyzjakiem. Pozytywnie wpływa na męskie libido. Cynamon wykazuje również działanie podobnie do opisywanego wyżej Żeń-szenia. Zalicza się go więc do ziół podnoszących poziom testosteronu.

Pokrzywa zwyczajna

pokrzywa zwyczajna

Niby „zwykła” roślina, a kryje w sobie ogrom umiejętności. Najczęściej wymienia się ją w kontekście ratowania włosów przed nadmiernym wypadaniem. I to zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Pokrzywa ma również pozytywny wpływ na stan skóry. Obie te właściwości wynikają z obecności krzemionki. W jaki sposób roślina ta wpływa na poziom testosteronu? Wyciąg z tej rośliny między innymi odpowiada przemiany związane z tym hormonem. Ogranicza aktywność DHT. Dodatkowo w pewnym stopniu podnosi poziom testosteronu.

Buzdyganek naziemny

buzdyganek naziemny

Podobnie jak Żeń-szeń jest jedną z najczęściej wymienianych roślin na potencję. Bo też właśnie na męskie libido zawarte w nim składniki pomagają najbardziej. Buzdyganek jest naturalnym rozwiązaniem, który poleca się mężczyznom, starającym się o potomka. Poprawia bowiem jakość spermy. Ma również ogromne znaczenie dla utrzymania prawidłowego poziomu testosteronu.

Sosna śródziemnomorska

sosna śródziemnomorska

A dokładniej rzecz biorąc kora tego drzewa. Ma ona bogatą „kolekcję” właściwości. Wykazuje między innymi działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Ma właściwości przeciwzapalne. Przypisuje się jej pozytywny wpływ na profilaktykę nowotworową. Jeśli chodzi o podnoszenie poziomu testosteronu nie robi tego wprost. To znaczy ma przede wszystkim wpływ na obniżenie cholesterolu we krwi. To zaś prosta droga do zwalczenia jednej z przyczyn problemów z testosteronem, czyli otyłości.

Żeń-szeń syberyjski

żeń-szeń syberyjski

To jego „zwyczajowa” i łatwiejsza do zapamiętania nazwa. Prawidłowa brzmi „Eleuterokok kolczasty”. Działa on na kilka płaszczyznach związanych z obecności testosteronu w męskim organizmie. Z jednej strony radzi sobie z przykrymi konsekwencjami jego niedoboru. Mamy tutaj obniżone libido i problemy z erekcją. Żeń-szen syberyjski poprawia również krążenie krwi.

Palma sabałowa

palma sabałowa

Znana jest przede wszystkim jako inhibitor DHT. Mówiąc prościej obniża aktywność dihydrotestosteronu. Dzięki temu chroni między innymi przed przerostem gruczołu prostaty, który może prowadzić do nowotworu. Palma sabałowa wpływa również na podniesienie poziomu testosteronu w męskim organizmie. Jest to roślina z której korzystać mogą jedynie mężczyźni. Nadmiar testosteronu u kobiet skutkuje na przykład łysieniem androgenowym.

Kozieradka

kozieradka

Kolejne zioło na podwyższenie testosteronu, które częściej wymieniane jest w kontekście pozytywnego wpływu na włosy. Nasiona kozieradki poleca się jako naturalny sposób na powstrzymanie przerzedzenia się fryzury. Roślina ta zawiera w sobie saponiny sterydowe. I to dzięki nim utrzymuje wysoki poziom testosteronu. Warto też wspomnieć, że dzięki tym składnikom, kozieradka wpływa na cholesterol. To pozwala schudnąć, a więc i podnieść testosteron.

Guarana

guarana

To roślina o bardzo długiej historii stosowania w medycynie naturalnej. Najbardziej znana jest ze swoich umiejętności pobudzających. To między innymi dzięki obecności w składzie kofeiny. Generalnie guarana wpływa pozytywnie na nastrój. Radzi więc sobie z jednym z objawów obniżonego poziomu testosteronu. Przy okazji warto dodać, że wspomaga również odporność. Guarana jest polecana jako naturalny sposób na zaburzenia erekcji.

Przedstawione wyżej zioła na podwyższenie testosteronu (jak również niwelowane skutków jego niskiego poziomu) są najpopularniejsze wśród zwolenników medycyny naturalnej. Nie posiadają one żadnych znanych skutków ubocznych. Warto jednak –  jak ze wszystkim co dotyczy naszego zdrowia – uważać.

Unikać stosowania większych, niż zalecane dawek. Jeśli okaże się, że jesteście na jakąś roślinę uczuleni (lub jeden z jej składników), to lepiej jej unikać.

To może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *